Czy warto zabezpieczyć stronę? Po co mi certyfikat SSL?

Czy warto zabezpieczyć stronę?
Po co mi certyfikat SSL?

Prowadzenie portalu internetowego jest dla jednych osób hobby, czasem pasją, w niektórych przypadkach pracą. Niezależnie od powodu, warto zadbać o bezpieczeństwo strony, a także danych zostawianych na niej przez użytkowników. By to zrobić, konieczny będzie certyfikat SSL. Co daje i jaki wybrać dla swojej witryny?

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL, określany także jako zabezpieczenie SSL jest potwierdzeniem, że dane na danej stronie są zabezpieczone z pomocą specjalnego kodu. Wyróżnia się certyfikaty 128- i 256-bitowe. To, czy strona posiada certyfikat zabezpieczeń, jest bardzo proste do określenia. Najczęściej bowiem świadczy o tym znak kłódki przy adresie domeny wpisywanym w przeglądarce internetowej. Co więcej, większość owych przeglądarek przed wejściem na niezabezpieczoną certyfikatem stronę wyświetli komunikat, iż otwarcie domeny jest potencjalnie niebezpieczne. Może to niemało zniechęcić użytkowników do skorzystania z portalu, dlatego warto wyposażyć się w zabezpieczenie SSL choćby z tego względu.

Certyfikat zabezpieczeń jest szczególnie potrzebny na tych stronach, na których klienci mogą zostawić swoje dane. Chodzi chociażby o blogi, na których można zakładać konta (a więc wpisywać hasła, podawać adresy e-mail itd.). Zabezpieczenie SSL występuje w różnych wariantach zaawansowania. Podstawowe certyfikaty DV SSL są przeznaczone dla blogów i małych sklepów internetowych. Rozszerzona ochrona OV jest polecana w przypadku większych portali zawierających poufne dane, na przykład dużych sklepów internetowych, przez które można uiszczać płatności. Ostatnim rodzajem SSL jest certyfikat EV, który określa się jako pełne uwierzytelnienie. Korzystają z niego strony internetowe banków i innych najważniejszych instytucji.

Jeden certyfikat jest przyznawany dla jednej domeny. Zwykle jest on kupowany na rok, dlatego w trosce o bezpieczeństwo danych prowadząc kilka stron warto wiedzieć, kiedy dany SSL się skończy.

TWÓRZ WŁASNE STRONY INTERNETOWE