Przejdź do treści
Strona główna » Czy warto zabezpieczyć stronę? Po co mi certyfikat SSL?

Czy warto zabezpieczyć stronę? Po co mi certyfikat SSL?

Czy warto zabezpieczyć stronę?
Po co mi certyfikat SSL?

Prowadzenie portalu internetowego jest dla jednych osób hobby, czasem pasją, w niektórych przypadkach pracą. Niezależnie od powodu, warto zadbać o bezpieczeństwo strony, a także danych zostawianych na niej przez użytkowników. By to zrobić, konieczny będzie certyfikat SSL. Co daje i jaki wybrać dla swojej witryny?

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL, określany także jako zabezpieczenie SSL jest potwierdzeniem, że dane na danej stronie są zabezpieczone z pomocą specjalnego kodu. Wyróżnia się certyfikaty 128- i 256-bitowe. To, czy strona posiada certyfikat zabezpieczeń, jest bardzo proste do określenia. Najczęściej bowiem świadczy o tym znak kłódki przy adresie domeny wpisywanym w przeglądarce internetowej. Co więcej, większość owych przeglądarek przed wejściem na niezabezpieczoną certyfikatem stronę wyświetli komunikat, iż otwarcie domeny jest potencjalnie niebezpieczne. Może to niemało zniechęcić użytkowników do skorzystania z portalu, dlatego warto wyposażyć się w zabezpieczenie SSL choćby z tego względu.

Certyfikat zabezpieczeń jest szczególnie potrzebny na tych stronach, na których klienci mogą zostawić swoje dane. Chodzi chociażby o blogi, na których można zakładać konta (a więc wpisywać hasła, podawać adresy e-mail itd.). Zabezpieczenie SSL występuje w różnych wariantach zaawansowania. Podstawowe certyfikaty DV SSL są przeznaczone dla blogów i małych sklepów internetowych. Rozszerzona ochrona OV jest polecana w przypadku większych portali zawierających poufne dane, na przykład dużych sklepów internetowych, przez które można uiszczać płatności. Ostatnim rodzajem SSL jest certyfikat EV, który określa się jako pełne uwierzytelnienie. Korzystają z niego strony internetowe banków i innych najważniejszych instytucji.

Jeden certyfikat jest przyznawany dla jednej domeny. Zwykle jest on kupowany na rok, dlatego w trosce o bezpieczeństwo danych prowadząc kilka stron warto wiedzieć, kiedy dany SSL się skończy.

TWÓRZ WŁASNE STRONY INTERNETOWE