Przejdź do treści
Strona główna » Bezpieczeństwo strony internetowej – jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo strony internetowej – jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo strony internetowej – jak o nie zadbać?

Prowadzenie własnej strony internetowej nie należy do prostych działań. Samo założenie portalu to bowiem nie wszystko, ponieważ należy dbać o to, by pojawiały się na nim nowe treści. Szczególnie konieczne jest też zadbanie o bezpieczeństwo danej witryny, by nie padła ofiarą ataku hakerskiego lub innego problemu. Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Bezpieczeństwo stron internetowych wymaga zatroszczenia się o kilka spraw. Przede wszystkim jest to dbanie o aktualizowanie systemu CMS, na którym „stoi” witryna, a także wtyczek, z których się korzysta. Twórcy owych systemów bowiem w każdej aktualizacji wdrażają nowe rozwiązania mogące zabezpieczyć portal. Potencjalni hakerzy uczą się nowych zabezpieczeń, dlatego konieczne jest wdrażanie jeszcze nowszych! Już teraz sprawdź bezpieczeństwo strony, a przede wszystkim, czy wszystko zostało zaktualizowane.

TWÓRZ WŁASNE STRONY INTERNETOWE

Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo strony jest tworzenie jej kopii zapasowych. Owa kopia zawierać będzie wszelkie pliki potrzebne do działania witryny w razie sytuacji, gdy jej podstawowa wersja przestanie funkcjonować z najróżniejszych powodów. Okazuje się, że samodzielne wykonywanie kopii zapasowych jest bardzo proste. Mogą to robić specjalne wtyczki do CMS, które według określonego harmonogramu będą tworzyły owe kopie. Zostaną zapisane w chmurze, dlatego właściciel strony zyska do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

Wbrew pozorom strony internetowe często padają ofiarami hakerów przez stosowanie słabego hasł. Starając się wymyślić proste do zapamiętania hasło (np. 12345, admin123), najpewniej odsłoni się na potencjalne ataki. Zamiast tego lepiej jest wymyślić ciąg losowych znaków zawierających małe i wielkie litery, a do tego cyfry i znaki specjalne. Warto też (posiadając WordPress) pobrać wtyczkę Rename WP Login. Dzięki temu logowanie nie odbędzie się poprzez standardowe /wp-admin dopisane po adresie portalu, ponieważ adres ten zostanie zmieniony według woli właściciela strony.